PL | EN

Masz pytanie? 604 390 207

Gabinet w Wołominie Zobacz na mapie

Botox (toksyna botulinowa typu A)Toksyna botulinowa
Jad kiełbasiany, botoks, toksyna botulinowa – to wszystko nazwy jednego związku toksycznego, który wytwarzają bakterie o nazwie Clostridium botulinum. Jest to silna toksyna, powodująca niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia zatrucia pokarmowe, a także mająca negatywny wpływ na nasz układ neurologiczny.

W dermatologii estetycznej wykorzystywana jest stosunkowo od niedawna, to znaczy od lat 90. dwudziestego wieku. Wcześniej już eksperymentowano z jej medycznymi właściwościami – wykorzystano ją m.in. do leczenia zeza. Później odkryto, że z pomocą botoksu można skutecznie walczyć ze zmarszczkami. Oczywiście, używa się dawek nawet tysiąckrotnie mniejszych od tych zagrażających życiu.

Jak działa botoks?
Podczas zabiegu za pomocą igły wstrzykuje się botoks w mięsień odpowiedzialny za powstawanie zmarszczek. Właściwie nie ma ograniczenia wiekowego w stosowaniu botoksu, najlepiej jednak przygodę z nim zaczynać dopiero po 25 roku życia, kiedy na naszej twarzy zagościły już pierwsze zmarszczki mimiczne.

W jaki sposób ten toksyczny związek pomaga upiększyć skórę twarzy? Działa on paraliżująco na zakończenia nerwowe, sprawia, że blokują się i nie odbierają nowych impulsów. Dzięki temu bruzda maleje i ulega wyraźnemu wygładzeniu. Mechanizm działania toksyny botulinowej sprawia, że wygładzeniu ulegają tylko i wyłącznie zmarszczki mimiczne. Na celowniku są więc „kurze łapki”, tzw. lwia zmarszczka (pozioma zmarszczka między łukami brwiowymi), która nadaje twarzy wyraz zatroskania, zmarszczki wokół ust, na szyi oraz poziome zmarszczki na czole.Zabieg należy powtarzać mniej więcej co 4-6 miesięcy.

Po zabiegu botoksu
Zabieg wstrzykiwania botoksu jest niemal bezbolesny, dzięki zastosowaniu bardzo cienkich igieł. Dodatkowo, zabieg trwa bardzo krótko (około 15 minut), a po jego wykonaniu można powrócić do codziennych zajęć. Należy jednak pamiętać, aby przez kilka godzin po wstrzykiwaniu nie kłaść się i nie schylać – może dojść wówczas do przemieszczenia się botoksu. Z wykonaniem makijażu też najlepiej poczekać do następnego dnia.


Przeciwwskazania w stosowaniu botoksu
Z zabiegu muszą zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stanów i inne choroby autoimmunologiczne. Zabiegu lepiej unikać także w trakcie kuracji antybiotykowej, podczas stosowania leków zmniejszających krzepliwość krwi (po wstrzykiwaniu mogą powstać zasinienia), a także w czasie miesiączki.

Zagrożenia?
Zagrożenia związane z zabiegiem są niewielkie, oczywiście jeśli jest on wykonywany przez profesjonalistę. Bardzo rzadko pojawiają się reakcje uczuleniowe oraz niewielkie zasinienia i obrzęki, które jednak bardzo szybko znikają. Większe ryzyko występuje, gdy zabieg jest przeprowadzany przez osobę niedoświadczoną – może wówczas dojść do przemieszczenia się botoksu poza miejsce wstrzykiwania, czego rezultatem mogą być trudności w oddychaniu, przełykaniu i mówieniu.